Now Reading
İlkokula Başlama Yolculuğu

İlkokula Başlama Yolculuğu

Yazar: Dr. Öğr. Üyesi Tuncay CANBULAT

İlkokul yıllarında çocuğunun ruh hali, “içinde coşku ve kaygıyı birlikte barındıran bir çift göz, kendi başına yeni ve bilinmez bir serüvene başlamanın korkusunu taşıyan bir yürek” olarak tanımlansa yeridir. Biz eğitimciler istiyoruz ki; düşüncelerini, duygularını rahat ifade edebilen, çevresiyle olumlu ilişkiler kurabilen, kendine güvenen, öğrenmeye istekli, mutlu, başarılı çocuklar yetiştirelim. Peki ne yapmalı? Ne yaparsak doğru olur, yanlışlarımız neler? Elbette öğrenme/öğretme sürecinde pek çok bilimsel araştırma ile başarılı olduğu kanıtlanmış olduğu için önerilen çok sayıda sistem, model, yaklaşım, yöntem, teknik ve araç vardır. Ancak bunların her birinin her çocukta aynı etkiye sahip olması beklenmemelidir.

Unutmayın Çocuklarınız Sizi Model Alır!

Çocuklarımız pek çok bilgiyi biz fark etsek de etmesek de etraflarındaki kişi, olay ve durumları gözlemleyerek öğrenirler. Bir yetişkinin dersler, okul ya da öğretmeni hakkında olumsuz şekilde konuşması bu duruma kulak misafiri olan çocukları ileriye dönük olarak olumsuz bir ön düşünce geliştirmeye itebilir. Örneğin bir ortamda matematik ile ilgili bir konu gündeme geldiğinde maalesef pek çok yetişkin kendisinin matematik bilmediğinden ya da matematiği sevmediğinden bahsedebilmektedir. Olumsuzluk sadece matematik hakkında negatif düşünceleri dile getirmekle değil kendimizin ya da yakın çevremizdeki bazı kişilerin matematik öğrenmede başarılı diye bildiğimiz eylemlerini ve davranışlarını fazlaca överek ya da sık sık örnekleyerek de olabilir.

Çocuk İçin İlkokulun Anlamı Nedir?

Birçok çocuk için ilkokulun anlamı değişikliklere alışmak demektir. Bu daha büyük bir okula gitmeyi, tam zamanlı ve farklı bir programa geçişi içerir. Aynı zamanda bir sırada uzun süre oturma zorunluluğunu ve daha büyük çocuklarla birlikte olmayı da gerektirir. En önemlisi ise, yeni öğretmen ve arkadaşlarla tanışmaktır. Bu tarz endişelerin 6-7 yaşındaki bir çocuğun tek başına üstesinden gelebilmesi çok zordur. Bu yüzden sabırlı ve destekleyici olmak önemlidir. Çocuğunuz her zamankinden daha kaygılı, öfkeli ve daha duygusal olabilir. Ayrıca davranışlarında da bir takım gerilmeler görülebilir. (Parmak emmeye tekrar başlamak, altını ıslatmak gibi). Ancak bu uzun sürmeyecektir. Çocuğunuz birinci sınıfı kavramaya başladığında, olgunluk ve özsaygısında, dolayısıyla davranışlarında büyük bir gelişme olacaktır.

Bu Süreçte Çocuklarımız İçin Neler Yapabiliriz?

 • Çocuğunuzu okulla ilgili olarak önceden bilgilendirin ve okulu gezdirin.
 •  Güven verin rahatlatın: Yanında olmadığınızda da onun mutlu ve rahat olacağına ilişkin ona güven verin.
 • Okul çıkışında onu tam zamanında alacağınızı ya da servise bineceğini, evde mutlaka karşılayacak bir kişinin olduğunu ona açıklayın. Özellikle kaygılı çocuk, annesinin evde kendisini karşılamayacağı düşüncesiyle okula gitmek istemeyebilir.
 • Okul başlamadan önce aile okul hakkında çocuğa bilgi vermelidir. Verilen bilgiler çocuğun çok yüksek beklentilere yöneltmemelidir.
 • Bu dönemde çocuğunuza her zamankinden daha yakın olun.
 • Okula gitmemek için yarattığı bahaneleri yadırgamadan dinleyin, kaygılarını paylaşın ve anlayışlı olun.

Unutmayın ilkokul yıllarında bağımsızlık, sorumluluk becerileriyle tanışmak çocukların gelecekteki başarıları için sağlam temeller atmasına yardımcı olmaktadır.

Okuma-Yazma Süreci

İlkokul 1. sınıfın önemli amaçlarından birisi de çocuğa okuma-yazma öğretmektir. Çocuğunuz okumada ilerleme kaydedemiyorsa hemen panik olmayın. Onun yaklaşımını ve beklentilerini öğrenin. Zorlayıcı olmayın. Zira, her çocuğun okula hazırbulunuşluk düzeyi farklıdır. Okula hazır oluş; çocuğun yaşına paralel olarak gelişiminin yanı sıra öğrenme yaklaşımları, kavrama ve genel bilgi düzeyi konusunda aile ve çevresinin desteği doğrultusunda kendinden beklenen gerekli bilgi, beceri ve tutum seviyesine ulaşmasıdır. Bu bağlamda her çocuğun okumaya geçmesi farklı zamanlarda olabilir. Bu süreci hızlandırmak çocuğun akademik özgüvenini yıkarak, telafisi zor hasarlar bırakabilir. Bu süreçte öğretmenle irtibatta kalıp, acele etmemek çok önemlidir.

Okuma kadar yazma da önemli bir kazanımdır. Okulda ve evde doğru oturuş ve kalem tutma önemlidir. Araştırmalara dayalı olarak önerilen duruşlar aşağıdaki resimde verilmiştir.

Yanlış Çalışma Davranışları

 • Yatarak/ uzanarak çalışmak,
 • Müzik dinleyerek çalışmak. Müzik yorgunluğu atmak ya da öğrenme motivasyonunu sağlamak için dinlenilebilir. Fakat, ders çalışma esnasında konsantrasyonu bozabilir.
 • Posterler/resimlerin yoğun olduğu bir ortamda çalışmak.

Birlikte Geçirilen Zaman Değerlidir!

See Also

Bir araştırmada anne babalar çocuklarıyla yaptıkları en ilginç sohbetlerin araba seyahatleri esnasında gerçekleştiğini belirtmişlerdir.

Araçlar genelde sessiz ve yapılacak şeylerin kısıtlı olduğu bir ortamdır. Bu anlar çocuğunuza okulla, paylaşmak istedikleri ile ilgili sorular yöneltmek için çok uygundur. Bu sohbetler aile içi iletişimin de sürekliliğini sağlamış olur.

Arabadayken arka koltuktan hep aynı soru gelir: “ Gelmedik mi daha?”

   Şimdi otomobil yolculukları için ilginç olabilecek birkaç fikri paylaşalım.

 • Seyir Defteri – Çocuğunuza yolculuk boyunca neler gördüğünü not almasını isteyebilirsiniz.
 • Kelime Türetmece- Sürücü bir kelime söyler ve yolcular o kelimedeki harflerden oluşan kelimeleri türeterek yazar. Örneğin “bilgisayar” kelimesi harflerinden silgi, ray ve giysi gibi kelimeler oluşturulabilir.
 • Etrafta O Kelimeyi Bul – Yolculuk edilen yerde çokça tabela varsa keyifli olabilecek bir oyundur. Her oyuncu seçtiği kelimenin baş harfiyle başlayan bir kelime gördüğünde bir puan alır.

Başka Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • İlkokul demek öğretmen demektir. Öğretmenleriyle sürekli iletişimde olun. Veli toplantılarına mutlaka katılın. Harvard ve Brown üniversitelerinden araştırmacıların yaptığı bir çalışmanın sonuçlarına göre öğretmenler ve ebeveynlerle kurduğu bire bir iletişim, sınıflarında başarılı olmak için mücadele eden öğrencilerin ilerleme şansı elde etmesinde önemli bir etkiye sahip.
 • Kıyaslama cümleleri çocuğunuza zarardan başka bir şey vermeyecektir. Her çocuk özeldir, kıyaslamalara girmeyin.
 • Taviz vermemeniz gereken konulardan birisi de uyku saati. Yatış saatini aile içinde küçük bir toplantı ile belirleyebilirsiniz.
 • Bu yaştaki çocuklar en çok onaylanma ihtiyacı duyar. Bu dönemde özgüven gelişimleri için yaptıklarını fark edip iyi dönütler de bulunmak büyük önem taşır. Ödül, oyuncak veya bir eşya olmamalıdır. Birlikte geçireceğiniz zaman en önemli ödüldür.

Mutlu çocuklar yetiştirmeniz dileğiyle…

What's Your Reaction?
Bilgilendirici
0
İlginç
0
Mükemmel
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top