Now Reading
NİSAN’DA DA HAYAT EVE SIĞAR!

NİSAN’DA DA HAYAT EVE SIĞAR!

Yazar: İletişim Uzmanı/Sosyolog Birsen Tarhan

Koronavirüs kriziyle mücadele ettiğimiz bugünlerde şüphesiz birçoğumuz sosyal izolasyon sürecindeyiz. Hayatı eve sığdırmaya çalıştığımız bugünlerde eski alışkanlıklarımızdan bir süreliğine vazgeçmeye çalışırken bir yandan da yeni alışkanlıklar ediniyoruz. Değişiyoruz, dönüşüyoruz… Bugünleri geride bıraktığımızda belki de yepyeni kazanımlar elde etmiş, hayata farklı gözlerle bakan bireyler olacağız.

Sosyal izolasyon sürecinde yetişkinler kadar çocuklar da daha önce hiç alışkın olmadıkları bir hayatı deneyimlemek durumundalar. Bu süreçte şüphesiz en zor görev yine ebeveynler ve eğitimcilerde.  Örgün eğitimin uzaktan eğitime dönüşmesiyle özellikle ilkokul çağındaki çocuklar adaptasyon sorunu yaşayabilirler. Bu sürecin en sağlıklı şekilde atlatılması çocuklarla iletişim kurarak, sorularını geçiştirmeden doğru cevaplar vererek sağlanabilir. Ayrıca çocukların eğitimlerine katkıda bulunacak, evden eğitime uyum süreçlerini kolaylaştırıp daha zevkli hale getirecek ayrıca boş zamanlarını verimli kullanmalarına destek olacak etkinliklerden faydalanabilirsiniz. Şüphesiz sinema bu konuda da en büyük destekçilerimiz arasında yer alıyor. Bu yazımızda, sizlerle, özellikle İngilizce ile yeni tanışmış olan ilkokul çağındaki çocuklara faydalı olabilecek filmleri paylaşmak istedik.

Hippa Hippa Hey

Oyuncak bebek SophieHipopotam Hippa ve Köpek Vay’ın eğlence parkındaki maceralarını anlatan yapım ortalama 7 dakikalık bölümlerden oluşuyor. Eğlenceli maceraları anlatırken aynı zamanda temel düzeyde nesne, şekil ve sayıların İngilizcesini kavramaya yardımcı oluyor. Zıtlıkların keşfedilip öğrenilmesini sağlıyor.

***1.Sınıf sonrası çocuklar için anlatımı biraz basit kalabilir.

Nasıl Erişebilirsiniz?

Baby Tv televiyon kanalı, Baby Tv internet sitesi ve BabyTv YouTube kanalından izleyebilirsiniz. Ayrıca ‘’Baby TV Video: Kids TV & Songs’’ isimli application (uygulama) ile telefon ve tabletlere indirip bu keyifli videolara erişebilirsiniz.

Limon ile Zeytin: Eğlenceli İngilizce

10 dakikalık 3 bölümden oluşan bu mini-dizi, karikatürler ile eğlenerek İngilizce öğretmeyi amaçlıyor. Karikatürün animasyonlaştırılmış halidir. Nesneleri ya da öğretmek istediği kelimeyi; zamanın akışını durdurarak, yazılı ve sözlü olarak aktarıyor. Daha sonra çocuklardan tekrar etmelerini istiyor ve sonunda da tebrik ederek motivasyon artırıyor.

Nasıl Erişebilirsiniz?

Her yaştan çocuğun izleyebileceği bu mini çizgi diziye, Limon ile Zeytin YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Pepee

Yanlış okumadınız, evet Pepee. Özellikle okul öncesi çocuklar (3-7 yaş) için eğitici, öğretici bir çizgi film. Pepee, geniş ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte her gün yeni bilgiler öğreniyor. Öğrendikleri bilgileri de şarkılaştırıp, tekrar ederek izleyen çocukların dillerine doluyor ve bu yöntemle İngilizceyi öğretiyor.

Basitleştirilmiş, çocukların izlerken konuyu kaçırmayacağı hızda ve kötü örnek oluşturacak davranışların olmadığı bir çizgi dizi. Olumsuz davranışların aksine çocuklarınıza iyi, doğru davranışı ve kültürel ögeleri aktarma gibi amaçları bulunuyor.

Nasıl Erişebilirsiniz?

Pepee Kids adlı YouTube kanalında İngilizce bölümleri yayınlanıyor. Bölümler 10’ar dakikalık kısa partlardan oluştuğu için de sıkılmaları pek olası değil. Okuma ve yazma bilen minikler için dilerseniz İngilizce altyazı da ekleyebilirsiniz.

Dora The Explorer (Kaşif Dora)

İlkokul aksesuarlarında çok sık rastladığımız Dora, 2-7 yaş aralığının zevkle takip ettiği bir çizgi film. Orijinal dili İngilizce olan film, artı olarak İspanyolca temel kelimeleri öğretmeyi de amaçladığından bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Dora, maymunuyla birlikte keşifler yaparken bazı durumlarda kararı izleyicilerin yani çocuklarınızın vermesini istiyor. İnteraktif olmayı da amaçlayan yapım, doğru seçeneği seçmesi için çocuklara birkaç saniyelik süre tanıyor. Böylece çocukların çoğu sesli bir şekilde cevap verip sürece aktif olarak katılarak interaktif olmayı başarıyla gerçekleştiriyor.

Her bir bölüm yaklaşık 20-25 dakika sürüyor. Bölümlerin içeriğinde bir robotun tamiri, mısır tarlasında yol bulma, Kuzey Kutbu’nda Noel Baba’yı ziyaret etme gibi çeşitli konuları ele alarak temel düzeyin biraz ilerisinde bir seviyeye ulaşıyor.

Nasıl Erişebilirsiniz?

Netflix ve YouTube’dan ulaşabileceğiniz dizinin 2019 yılının Ağustos ayında itibaren sinema filmi Dora and the Lost City of Gold (Dora ve Altın Kayıp Şehir) da izleyebilirsiniz.

Thomas and Friends (Thomas ve Arkadaşları)

Bebeklik sonrası dönemdeki çocuk (3+ yaş) kitlesine hitap eden çizgi film 1984 yapımıdır. Ancak yeni versiyonları da yayınlanıyor.

Tren Thomas ve arkadaşlarının; tane tane ve akıcı konuşmaları, hikayelerin sürükleyiciliği, karşılaşılan sorunların çözümüne izleyiciyi de katarak onları düşündürme ve çözüme ulaştırma (interaktiflik), şarkılarla kalıcı öğrenme gibi aktiviteleri çocukların İngilizce gelişimine katkı sağlıyor.

İngilizceyi geliştirmesiyle birlikte problem çözme, yaşam dersleri çıkarma, bilişsel ve sosyal gelişmeyle birlikte dostluklarla ilgili önemli öğretiler de barındırıyor.

Nasıl Erişebilirsiniz?

Yaklaşık 20 dakikalık bölümleri olan çizgi filme Thomas & Friends UK YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Arthur

Okul çağı çocuklarının (6+ yaş) izlemeyi sevdiği Arthur, diğer öğretici çizgi filmlere göre daha ileri seviyede İngilizce dil bilgisi içeriyor. Çocuklara özellikle bir nesneyi ya da durumu öğretmeyi amaçlamıyor. Asıl amaç, ilkokul çağındaki çocukların karşılaştıkları zorluklar ve çözümlerinin nasıl üretilebileceğinin anlatılması.

Hayvan görünümüyle insan aklı ve davranışlarının birleştirildiği karakterler bulunuyor. İngilizce öğretmeyi amaçlamıyor dedik ama çizgi dizide konuşulan İngilizce genellikle günlük dilde. İçinde bilinmeyen kelimelerin de anlaşılabileceği, basit ancak yoğun diyaloglar var. Doğru telaffuz ve tonlamaları duymak, çocukların konuşma pratiklerinde kullanabilecekleri bilgiler edinmelerini sağlıyor.

Nasıl Erişebilirsiniz?

Arthur’un resmi YouTube kanalında, 25 dakikalık orijinal İngilizce bölümleri bulunuyor. Ayrıca YouTube havuzunda birçok kanaldan da izleyebilirsiniz.

Şirinler (Smurf)

See Also

Yıllar geçse de değerini, kalitesini kaybetmeyen Şirinler… Çocuklar Şirin Baba gibi bir akıl danışmanı ve her birinin belirgin bir kişisel özelliği bulunan diğer şirinleri tanıyor. Bu şekilde hem yabancı dil öğreniyor hem de karakter özelliklerini Şirinler ile özdeşleştirerek farklı karakterleri tanıyor.

Gargamel’e karşı verilen yaşam savaşını konu eden Şirinler miniklere birlikte hareket ederek ve iş bölümüyle neler başarabileceğini gösteriyor. Kullanılan İngilizce, seslendirme sanatçılarının güzel telaffuzlarıyla oldukça anlaşılır. Ayrıca gündelik basit kullanımlar da içeriyor.

Nasıl Erişebilirsiniz?

Okul öncesi ve okul çağı (3+ yaş) çocukların keyif aldığı çizgi filme, 13 dakikalık bölümler ya da 60 dakikalık birçok bölümün birleştirildiği seçeneklerle

The Smurfs Official Channel kanalından ulaşmanız mümkün.

Scooby-Doo!

Değerini ve kalitesini yitirmeyen bir diğer çizgi dizi Scooby-Doo! Yalnızca efsane olmasından değil, dizinin İngilizcesine kolay ulaşılabilir olduğundan dolayı da iyi bir seçenek.

Konsept gizemli, bol aksiyonlu olduğundan biraz daha karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir. Bebekler ve küçük çocuklar için biraz ürkütücü olabilecek maceralar daha çok okul çağı çocuklar (7+ yaş) için uygun.

Nasıl Erişebilirsiniz?

YouTube havuzundan ya da Boomerang adlı çocuk kanalından izlenebilir.

Maya the Bee (Arı Maya)

Her yaş grubunun zevkle izleyebileceği; bal arısı Arı Maya ile arkadaşları Willie ve çekirgenin maceralarının anlatıldığı bir çizgi film.

Sosyal değerler, arkadaşlık, saygı konularına değiniyor ve hiçbir olumsuzluk, şiddet unsuru içermiyor. İyi davranışları eğlenceli yollarla, yavaş bir içerik akışı ile çocuklara öğretmeyi amaçlıyor.

Nasıl Erişebilirsiniz?

İngilizce versiyonu, Classic Series oynatma listesinde eski bölümleriyle (ortalama 20 dakikalık) ve The New Series oynatma listesinde yeni bölümleriyle (ortalama 12 dakikalık), Maya the Bee YouTube kanalında bulunuyor.

  • Adventure Time
  • Regular Show
  • Gumball
  • Powerpuff Girls

Yukarıdakiler gibi bilindik daha birçok meşhur çizgi filmin full İngilizce versiyonlarına YouTube kanallarından ya da parayla satın alabileceğiniz platformlardan ulaşabilirsiniz. Eski ama izlenebilirliğinden hiçbir şey kaybetmemiş bu yapıların arasından çocuğunuzun yaşına uygun olanları seçip izletebilirsiniz.

Kaynak: www.cambly.com

What's Your Reaction?
Bilgilendirici
0
İlginç
0
Mükemmel
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top