Öğretmen ve Ebeveynler İçin Film Önerileri

Billy Eliot

Yapım yılı: 2000

Türü: Dram-komedi

Filmde 11 yaşındaki Billy’nin, ailesinin karşı çıkmasına rağmen bale yapmaya başlaması ve bu tutkusundan vazgeçmemesi anlatılıyor.

Filmin değerleri: Çocukların isteklerine saygı duymak, çocukların birey olduklarını kabul etmek, çocukları yeteneklerine göre yönlendirmek


Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım)

Yapım yılı: 2006

Türü: Komedi-dram

Filmde farklı kişilikleri olan bir ailenin ilişkileri anlatılıyor. Ailenin küçük ve akıllı kızları Olive’in en büyük takıntısı kendi yaş grubuna hitaben düzenlenen güzellik yarışmasında 1. Olmaktır. Ancak Olive yarışma kriterlerinin üstünde bir kilodadır. Bu eğlenceli yolculukta kendinize inanmanın ne kadar güçlü bir silah olduğunu görebilirsiniz.

Filmin değerleri: Özgüven ve kendine inanmanın önemi, aile bağları, cesaret


Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar)

Yapım yılı: 2007

Türü: Dram-müzikal

Filmde akademik başarısı ve sosyal ilişkileri düşük seviyede bir öğrenci ile onun hayatını değiştiren öğretmeninin hikayesi anlatılıyor. Her eğitimcinin ve velinin izlemesi gereken bir film olan Yerdeki Yıldızlar’da eğitime eleştirel ve alternatif bir bakış açısıyla yaklaşılıyor.

Filmin değerleri: Çocukların öne çıkan özelliklerini ve yeteneklerini keşfedip geliştirmek, çocukları olumsuz eleştirmek yerine hatalarından ders çıkarmalarına yardımcı olmak


Black

Yapım yılı: 2005

Türü: Dram

Gerçek bir yaşam hikayesi olan ve  Helen Keller’in yaşamı ve mücadelesinden esinlenilen filmde görme, işitme ve konuşma engelli bir kız çocuğu ile öğretmeni arasında kurulan bağı anlatılıyor.

Filmin değerleri: Zorluklarla mücadele, sabır, vazgeçmeme, sevginin gücü