Now Reading
Okula Hazır Olmak ya da Olmamak: İşte Kırmızı Kazaklılar

Okula Hazır Olmak ya da Olmamak: İşte Kırmızı Kazaklılar

Yazar: Dr. Öğretim Üyesi Hatice UYSAL BAYRAK

5 yaşına geldiğimde anne ve babam bir karar vermek zorunda kaldılar. Doğum günüm Kasım ayının son günlerindeydi ve sınıfın en küçüğü olmak üzere beni ilkokula göndermeliler miydi yoksa kayıt için bir yıl daha bekleseler miydi?

Eğer çocuğunuzun yaş gününü Eylül ayı başına kadar kutlamıyorsanız siz de ilkokula kayıt zamanı geldiğinde okula hazır olup olmadığı sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Bu soruyu düşünen yalnız siz değilsiniz.

Beş yıl boyunca acı tatlı her türlü boğuşma ve oyununa tanıklık ettiğiniz çocuğunuzun birkaç ay içerisinde okula başlayacağını bilmenin siz de garip bir duygu uyandırması çok normaldir. Bir yandan büyümeye ve öğrenmeye başladığını görmek sizi heyecanlandırırken diğer yandan okulda kendi başına yapıp yapamayacağını düşünmek üzerinizde gerginlik yaratır. Ya okula hazır değilse? Ya arkadaşlarının gerisinde kalırsa? Giderek daha fazla anne baba çocuklarının ilkokula başlamasını ertelemeye başladı. İşte bu uygulamaya kırmızı kazak giymek deniliyor. Çocuğun doğduğu aya bağlı olarak bir yıl beklemek onu sınıfın en küçüğü olmaktansa en büyüğü yapabiliyor.

Bugüne kadar kırmızı kazaklı olmak üzerine çeşitli tartışmalar ortaya atılmıştır. Peki, ama kırmızı kazaklılar kimdir ve artıları-eksileri nelerdir?

Kimdir bu kırmızı kazaklılar?

Kırmızı kazaklı terimi, bir kolej sporcusunun bir yıl boyunca normal sezon oyunlarına katılımını ertelemeyi ve gelecek sezon için oyuncunun becerilerini geliştirme umuduyla takımıyla bir yıl daha fazla büyüme ve pratiğe geçmesini gerektirmesiyle ortaya çıktı. Akademik kırmızı kazaklı terimi ise sosyal-duygusal, zihinsel ya da fiziksel büyümeye fazladan zaman tanımak için sonbaharda doğan çocukların tipik beş yaşından sonra bir yıl boyunca ilkokula girişini erteleme uygulamasını ifade eder. Erkek çocuklar duygusal yönden daha yavaş olgunlaştıkları için kızlardan daha fazla kırmızı kazak giymeye meyilli.

Teksas Üniversitesinde okula geç gönderilen çocukların ilerleyen yıllardaki yaşam memnuniyetlerini belirlemek için yapılan bir araştırmaya yaz mevsimi doğumlu 55 ergenliğe ulaşmış erkek çocuğun aileleri katılmıştır. Bu ailelerin 30’u çocuklarını okula geç gönderirmiştir. Araştırma sonunda kırmızı kazaklıların, okula geç başlamayanlara kıyasla yaşam memnuniyetlerinin daha yüksek olduğu, ailelerinin verdiği bu karardan memnun oldukları; ailelerin ise yine olsa aynı kararı verecekleri bilgileri elde edilmiştir. Okula geç başlamayanların ailelerinin çoğu ise bir daha olsa bu kez çocuklarını kırmızı kazaklı yapacaklarını dile getirmiştir.

Kırmızı kazaklı olmanın artıları nelerdir?

Arkadaşlarına göre okula başlamaya hazır olmayan çocukların kaydını bir yıl ertelemenin bazı yararları şunlardır:

 • Daha iyi özdüzenleme becerileri: Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre okula geç başlamak 11 yaşındaki çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin görülmesini %73 azalttığı ortaya çıkmıştır.
 • Daha fazla özgüven: Çocuklar ne kadar başarılı olur ve kendilerini yetkin hissederse özgüvenleri artar. Çocuklara becerilerini geliştirmesi için sınıf dışında ek süre tanımak daha sonra sınıf ortamında gerekli olan özgüvenini besler.
 • Daha başarılı test sonuçları: Yapılan araştırmalarda kırmızı kazaklıların sınıf arkadaşlarına göre matematik, fen ve okuma becerilerinde daha başarılı olduğu görülmüştür.

Kırmızı kazaklı olmanın eksileri nelerdir?

See Also

Anne babaların çocuklarını kırmızı kazaklı yapmalarının en önemli nedeni arkadaşlarına göre yeterince sosyal duygusal ve zihinsel olarak olgunlaşmamış görmeleridir. Aradan geçen bir yıl bu çocuklarda bir fark oluşturabilirken kimi zaman asıl sorun olgunlaşmama değil özel eğitim almasını gerektiren ve henüz tanılanmamış bir yetersizlik olabilir. Okula geç başlamanın diğer eksileri ise şunlardır:

 • Sıkılma riski: Bu çocuklar kısa sürede akademik olarak başarılı olsa da yolun sonuna sıkılabilirler.
 • Olumsuz ekonomik etki: Okula bir yıl geç başlama, çocukların o yıl ve sonraki yıllarda aile bütçelerini zorlayabilir. İlkokula başlamadığı için bir yıl daha anaokuluna gitmesinin getirdiği maliyet bir yana uzun dönemde çalışma hayatına geç atıldıkları için ekonomik olarak olumsuz etkilenebilirler.
 • Akran eğitiminden mahrum kalma: Kendinden küçük arkadaşları ile arkadaşlık kurması ve sürdürmesi özellikle ergenlik yıllarında zorlaşır.

Kırmızı kazaklı olmak ya da olmamak: Nasıl karar verelim?

Bunun doğru ya da yanlış bir yanıtı yok. Okula başlamasını bir yıl ertelemenin kolay verilecek bir karar olmadığı gibi uzmanlar buna yalnızca çocuğunuza dikkatli bakarak en iyi sizin karar verebileceğinizi söylüyor. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz yanıtlar bu kararı verirken size yardımcı olabilir.

 • Hiç kimse çocuğunuzu sizin kadar tanıyamaz. Gelişimini ve sahip olduğu becerilerini düşünün. Zor durumlara karşı hazır mı yoksa biraz daha beceri edinmeye ihtiyacı var mı?
 • Çocuğunuzun yaşının dışında okula geç başlaması gerektiğini size düşündüren özelliği ne? Sadece yaşı nedeniyle geç kalmasın. Bazı çocuklar yaşları küçük olsa da büyük çocuklara göre okula daha hazır olabilir.
 • Eğer okula bir yıl geç başlayacaksa o yıl boyunca ne yapacak?
 • Anaokuluna gitti mi? Gittiyse bu deneyimi nasıl geçti ve öğretmeni ilkokula başlaması konusunda ne diyor?
 • Anaokulunda çocuğunuza gelişimsel tarama testi yapıldı mı? Sonucu nasıldı?
 • Başkalarıyla geçinebiliyor, iletişim kurabiliyor ve onları dinliyor mu?
 • Verdiğiniz yönergeleri takip edebiliyor, 15 dakikadan fazla masa başında oturabiliyor mu?
 • Başlayacak olduğu okulda sınıflar 25 kişiden daha kalabalık mı? İçine kapalı çocukların kalabalık sınıflarda uyum sağlaması daha güçtür.
 • Başlayacak olduğu ilkokul yarım gün mü tam gün mü? Eğer öğle uykularına alışkınsa gün boyu okulda uyanık kalmak okula uyum sağlamasını güçleştirecektir.

Kısacası her çocuk biriciktir ve çocuğunuzla aranızdaki ilişki oldukça özeldir. Bu süreçte çocuğunuzla okula başlama konusunda olumlu bir şekilde konuşun. Çocuğunuzun okula başlamasına ne zaman içiniz rahat bir şekilde gerçek bir güvenle yaklaşırsanız ve öğretmeninizle konuyla ilgili endişelerinizi paylaşırsanız, çocuğunuz işte o zaman okula daha hızlı uyum sağlayacaktır.

What's Your Reaction?
Bilgilendirici
0
İlginç
0
Mükemmel
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top