4. Sınıf Öğrencileri İçin Kitap Önerileri

Bu bölümde ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin düzeylerine uygun görülen okuma kitaplarına yer verilmiştir.


Kitabın Adı: Bulutlara Şiir Yazan Çocuk

Yazarı: Behiç Ak
Resimleyen: Behiç Ak
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yayın Yılı: 2017/ Eylül
Hitap ettiği yaş grubu: 10 yaş ve üzeri

  Bulutlara Şiir Yazan Çocuk hikâyesi genel olarak bakıldığında yaratıcılığı geliştiren, yaşadığımız çağı sorgulatan, çocukların düşünme becerisini geliştirecek güzel bir anlatıma sahiptir.

  Sevgican adında ki ana karakterimiz ilkokul çağında bir öğrencidir. Sınıf öğretmeni annesi olan Sevgican annesinin zor bir öğretmen olduğundan yakınmaktadır. Sınıfındaki en çalışkan öğrenci olan Batu ile sürekli olarak karşılaştırmaya maruz kalmaktadır. Sevgican ise kendisi hakkında herhangi bir becerisi olmadığını düşünmekteydi. Ancak şiir yazma yeteneğini keşfetti ve sosyal medyada paylaşılması ile çok beğenildi. Küçük bir sorun vardı herkes Sevgican’ın yazdığı şiirleri üstüne alınıyordu ve karakterimiz bu durumdan çok rahatsızdı. Sonrasında yüzlerce şiir yazıp gökyüzüne bıraktı. Akşam eve geldiğince tam penceresini kapatacakken bir şiir uçup girdi içeri. Bir solukta okudu ve bu şiir bana yazılmış! dedi. Kim yazdı acaba diye düşünürken kendi yazdığı geldi aklına. Şiiri ben kime yazdığımı bildiğim halde üstüme alındım. Diğer insanlar ne yapsın dedi. Kağıdı sevgiyle göğsüne bastırdı.


Kitabın Adı: Mahalle Sineması

Yazarı: Sevim Ak
Resimleyen: Behiç Ak
Yayınevi: Can Çocuk
Yayın Yılı: 2017/ Mayıs
Hitap ettiği yaş grubu: 10 yaş ve üzeri
Sayfa Sayısı: 94

   Mahalle Sineması hikayesine genel olarak baktığımızda karakterler ve olaylar günümüzdeki çocukların dünyasından, olanaklarından biraz uzak. Ancak bunun olumlu yanı beceri ve hayal güçlerini geliştirmelerinde, onları farklı dünyalara götürmede yardımcı bir özellik de olmuştur. Örneğin hikâyede çocukların bir sinema kurup işletmeleri, aslında onlara girişimci bir ruh ve aynı zamanda özgüven kazandırır. Bir sinemayı kurup perdelerinden biletlerine kadar kendileri yapıp bu şekilde bir sanat alanı inşa etmeleri de örneklerindendir.

Hikaye aynı zamanda Kuşlar Kralı Nikola öyküsündeki, kuşlar gibi uçmaya çalışan küçük Cem, pembe geceliği, pembe ponponlu terlikleriyle odasından hiç çıkmayan, korku romanları okuyan Pembe Hala, mahalledeki ‘Yeni Moda Kuaför’ Semiha Hanım, günün her saatinde neşeli, şen şakrak Elma Kokulu Kadın Sevda Teyze, müzisyen olmak isteyen Bisikletli Postacı, mahallede oturan herkesi koşucu yapmaya çalışan Mavi Eşofmanlı Adam gibi birbirinden eğlenceli karakterleriyle çocuğa eğlencenin garantisini veriyor.


Kitabın Adı: Belalı Dörtlüye Karşı

Yazarı: Gülsevin Kıral
Resimleyen: Ebru Tatlısu
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yayın Yılı: Ekim 2017
Hitap Ettiği Yaş Grubu:10 yaş ve üzeri
Sayfa Sayısı:143

Ege çok meraklı bir çocuktur. Yine iş başına geçer ve bir teleskop yapar. Bunu sınıfa göstereceği için çok heyecanlıdır. Sınıfa yeni gelen Ceylan bu sayede sınıfla kaynaşır. Fakat sınıfta dört tane yaramaz öğrenci vardır. Bu çocuklara sınıf belalı dörtlü diyorlar. Bütün sınıf belalı dörtlüden çok şikayetçidirler. Derslere hiç çalışmayıp bütün ödevleri sınıfta yapanlardan alıp bütün dersleri geçiyorlar. Artık sınıf buna dayanamaz ve bir plan yapar. Kimse belalı dörtlüye doğru ödev vermez herkes yanlış ödev verir. Bu sayede öğretmenler belalı dörtlünün hep arkadaşlarından ödev aldığını hiçbir şey bilmediklerini anlar. Belalı dörtlü ve sınıf arasında başka bir rekabet daha oluşur. Basket maçı. Belalı dörtlü sınıfa karşı yapılan maçta yenilir.

  Bu sırada öğretmenleri de yine bir ödev kontrolünde belalı dörtlünün hiçbir şey yapmadığını görür ve diğer arkadaşlarından onları çalıştırmalarını ister. Asla çalıştırmak istemezler ama başka çareleri de yoktur. Öğretmenin yaptığı bu davranış sayesinde belalı dörtlü yaptıklarından pişman olurlar ve arkadaşlarından özür dilerler. Artık onlarda sınıfın bir parçası olurlar.

Kitabın Adı: Kocaman Kalpli

Yazarı: Jo Hoestlandt
Çevirmen : Azade Baysan
Resimleyen :Thomas Baas
Yayın Yılı: Mayıs 2017
Hitap ettiği yaş grubu : 10 yaş ve üzeri
Sayfa Sayısı :96

   Cambaz ayaklarının tepesinde babasıyla koyunları otlatan Louis kendisini dev olarak adlandırır. Louis bataklıkta koyun otlamayı çok sever. Hayatının hep böyle güzel geçeceğini düşünen Louis babasının ölümüyle yıkılır. Babası ölünce annesiyle kente taşınmak zorunda kalan Louis kente taşınmayı hiç istemiyor. Kentte çok da iyi insanlarla karşılaşmamıştı ama yan komşusu Sofia’yla çok güzel bir arkadaşlıkları olur. Louis arada eski anılarını hatırlamak için çatıya çıkıp yukarılara bakar çünkü kentte cambaz ayaklarıyla dolaşamaz. Louis bir gece vakti cambaz ayaklarıyla sokakta dolaşır ve kendini sonsuz mutlu hisseder.

    Özellikle başından ölüm vb. olayların geçtiği çocukların empati kurabileceği veya çocukların bu tür kavramlara hazırlanması için seçilebilecek kitaplardan biri olarak anılabilir. Kitabın içinde aralarda bulunan resimler daha kalıcı bir anlatımın da yolunu açmış durumda.

Kitabın Adı: Postayla Gelen Deniz Kabuğu

Yazan ve Resimleyen: Behiç Ak
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yayın Yılı: 2014 Eylül
Hitap Ettiği Yaş Grubu: 9 yaş ve üzeri
Sayfa Sayısı: 160

 Bu kitapta, kitabın ana karakteri olan Sude’nin tablet edinmesi ve bir oyunun bağımlısı olmasıyla gelişen olaylara yer verilmiştir. Sude anne ve babasının çok çalışmasından dolayı vaktinin genelini tabletiyle oynayarak geçirmeye başlar fakat belli bir süre sonra bu geçirdiği vakitler ve Sude’nin değişen tavırları ailesinin dikkatini çekmeye başlar.

   Annesi avukat olması ve Sude’nin bağımlısı olduğu oyunun kurucusu olan Tokudo şirketiyle çalışmaya başlaması sebebiyle işin aslında daha çok dahildir. Anne Sevda Hanım kızı Sude’yi bu durumdan kurtarmak için onun neyle meşgul olduğunu bilmek adına kendisi de oynamaya başlar. Sude bu oyun yüzünden kendine sanal bir dünya kurmuş ve burada herkes tarafından saygı gösterilen bir kimlik edinmiştir. Bu yüzden onu oyundan uzaklaştırmak hiç kolay olmayacaktır. Anne Sevda hanım Sude’nin babası Rıfkı Bey ile konuşarak Tokuda şirketinin düşmanı olan korsanlarla işbirliği içerisine girecektir. Bu durum Sude’nin gerçek hayatla tekrar ilişkilenmesini ve onu gerçekten mutlu eden şeylerin neler olduğunu fark etmesine sebep olacaktır.

Kitabın Adı : Eve Giden Küçük Tren

Yazarı: Behiç Ak
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yayın Yılı: Mart 2016
Hitap Ettiği Yaş Grubu: 10 yaş ve üzeri
Sayfa sayısı: 143

Bu Kitapta Münevver Hanım’ın köyüne gelerek babasının isteğini gerçekleştirmesi anlatılır. Köyde eskiden madencilik yapılırmış ve o zamanlarda köy halkı arasında büyük bir dayanışma varmış. Daha sonra ise maden kapatılmış ve köy haklı arasındaki dayanışma zayıflamış. Münevver Hanım madene ait istasyonu kullanıp yolcu taşımak amacıyla tren yapmak istiyormuş ama bu tren diğer trenlerden farklı olacakmış.

Tüm bunların arasında hayat dolu iki çocuk İlyas ve Meltem kendi dünyalarını renklendirecek oyunlar oynayıp, öyküler anlatırlar birbirlerine. Bu kitapta trenin yapılma olayı anlatılırken bir yandan köylülerin ilişkilerinin zayıflamasının sebepleri ve tekrar bir araya gelişleri gibi çeşitli konulara değiniliyor. Kitap birbiri ile bağlantılı 19 bölümden oluşmakta.