MAYIS AYI FİLM ÖNERİLERİ

Hazırlayan: Birsen TARHAN

The First Grader  (Birinci Sınıf)

Yapım yılı: 2010

Türü: Biyografik drama

84 yaşında ilkokula başlayan Kenya’lı Maruge’nin hikayesinden yola çıkılarak yapılmış bir film. Maruge’nin okuma azmi ve özgürlüğe olan inancı ile her dakikası izleyiciye duygusal anlar yaşatan filmde, “eğitim, sen toprak oluncaya kadar devam eder” teması işleniyor.

Filmin değerleri: Eğitimin önemi, umut, özgürlük, pes etmemek


Not One Less (Bir Öğrencim İçin)

Yapım yılı: 1999

Türü: Dram

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de büyük yoksullukların yaşandığı küçük köylerin birinde, ilkokul öğretmeni izin alınca yerine genç bir kızı (Wei Minzhi) geçici öğretmen olarak atar. Bu utangaç genç kız, öğrencilerinden sadece birkaç yaş daha büyüktür ve yoksulluk içinde kıvranan ailesine yardım etmek için bu görevi kabul etmiştir. Öğretmenine verdiği sözü yerine getirebilmesi için ise tüm öğrencilerin okula devam etmesini sağlaması gerekmektedir. 

Filmin değerleri: Güven, sadakat, eğitimin önemi


The Education of Little Tree (Küçük Ağaç’ın Eğitimi)

Yapım yılı: 1997

Türü: Dram

1930’ların Tennessee Smoky Dağlarındaki sekiz yaşındaki bir erkek çocuğunun maceralarını anlatan ve çok satan romanından uyarlanmış filmde Küçük Ağaç anne ve babasını kaybetmesinin ardından büyük anne ve babasıyla yaşamak üzere dağlara gönderilir. Böylece Küçük Ağaç için keşiflerle ve mistik Kızılderili Willow John gibi iyi arkadaşlarla yeni bir hayat başlar. Büyük buhran zamanlarında hayatın tüm zorluklarına rağmen Küçük Ağaç unutulmaz zamanlar geçirir.

Filmin değerleri: Dostluk, sevgi, arkadaşlık, aile bağları


Etre Et Avoir (Olmak ve Sahip Olmak) 

Yapım yılı: 2002

Türü: Belgesel

Belgeselde, Fransa’da ulaşım ve olanaklar bakımından kıyıda köşede kalmış yerleşim merkezlerinde, yuva yaşından ilkokul son sınıf seviyesine kadar köyün bütün çocuklarının tek bir öğretmen gözetiminde bir araya getirildiği “tek sınıftan oluşan okul” hayatı son derece incelikli ve bilge bir dille anlatılıyor. Filmde okulun rutinine ve ritmine şahit olurken öğrencilerin farklı kişiliklerini keşfediyoruz.

Filmin değerleri: Paylaşmanın önemi, birlik, beraberlik, sevgi, dostluk

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.