Now Reading
Sinema Dünyasının Başarılı İsimlerinden Çocuklara Yönelik Film Önerileri

Sinema Dünyasının Başarılı İsimlerinden Çocuklara Yönelik Film Önerileri

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid19 virüsü ile mücadele kapsamında “evlerimizde kalarak” hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruduğumuz bugünlerde belki de hiç olmadığı kadar ailelerimizle vakit geçiriyoruz. Gün içinde yetişkinler mesailerine, çocuklar da okullarına evlerinden bilgisayar başında devam etseler de özellikle sokağa çıkma yasağı kapsamında olan çocuklarımızın kaliteli zaman geçirmeleri onların gelişimleri açısından çok önemli. Bu noktada çocuklarımızı cep telefonlarından uzak tutup bakış açılarını zenginleştirebilecek filmlerden destek alabiliriz. Bu ay sinema dünyasının başarılı isimlerinden çocuklar için film önermelerini rica ettik, işte ailece oturup birlikte izleyebileceğiniz, izlerken hayata dair pek çok şey öğrenebileceğiniz filmler:

 

Begüm Akkaya (Oyuncu)

Aslan Kral

Aslan Kral güçlü hikâyesi ile animasyon sineması içinde örnek gösterilebilecek filmler arasındadır. Sorumluluktan kaçmamanın önemini anlatan filmin müzikleri de filme ayrı bir etki kazandırmıştır.

 

 

Benal Tairi (Yönetmen – Hercai, Hayat Şarkısı)

Coco

Sadece çocukların değil büyüklerin de keyifle izleyebilecekleri bir animasyon filmi Coco. Tüm çocukları, kendilerini tanımaya ve içlerindeki yeteneği keşfetmeye davet eden Coco  müzikal animasyon türünde son zamanların en başarılı örneklerinden.

 

Cem Karcı ( Yönetmen – Hercai, Hayat Şarkısı, Karadayı)

Oz Büyücüsü

“Oz Büyücüsü” konusu, müzikleri ve anlatım üslubu sebebiyle pek çok filme ilham kaynağı olmuştur, bu nedenle masal filmleri arasında yeri ayrıdır. Dramatik yapısı oldukça sağlam olan filmde kişinin kendisinde eksik bulduklarının aslında yine kendi içinde olduğunu, bunu bulabilmesi için de içsel bir yolculuğun yeterli olabileceğini anlatılır.

 

Funda Eryiğit (Oyuncu)

See Also

Babe

“Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film” listesinde yer alan, “Babe” herkesin içinde kendi geleceğine yön verebilme becerisi ve gücünün olduğunu gösteren sevimli bir film. Aynı zamanda bazen önyargıların yanıltıcı olabileceği mesajını da veriyor. Her yaş grubuna hitap eden bu keyifli çocuk klasiğini ailece izleyebilirsiniz.

 

Pınar Bulut (Senarist – Mucize Doktor, Suskunlar, Ezel)

E.T.

Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı ve uzaydan gelen E.T. ile bir grup çocuğun dostluğunu konu alan film, sinema tarihinin en başarılı klasiklerindendir. Bilimkurgu ögeleriyle süslenmiş filmde farklı gözükenden korkmamak, sevgi ve dostluk temaları işlenir.

 

Hazırlayan:

Birsen Tarhan
İletişim Uzmanı/Sosyolog

What's Your Reaction?
Bilgilendirici
0
İlginç
0
Mükemmel
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top