Now Reading
YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER

YAZ TATİLİ İÇİN EBEVEYNLERE ÖNERİLER

Yazar: Aylin HİĞDE

Uzun ve yoğun bir dönemi daha geride bırakıyoruz. Ebeveynlerin aklındaki soru: “Bu üç ayı çocuğum için nasıl verimli hale getirebilirim?” Bu noktada ebeveynlere öneri niteliğinde olacak maddeleri aşağıya ekledik.

1- Çocuğunuzla bolca vakit geçirin. Ancak bu yılın sizin için de yoğun geçtiğini ve dinlenmeye ihtiyacınızın olduğunu unutmayın. Yaz tatilinin tamamını çocuğunuz üzerine kurgulamayın.

2- Çocuğunuzla birlikte bir okuma listesi yapın. Onun okumak istediği, sizin tavsiyeniz olan kitaplar bu listede yer alsın. Unutmayın, çocuğunuzun gelişim özellikleri kitap seçimi için oldukça önemli. Öncesinde birkaç kitapevi gezebilirsiniz.

3- Çocuğunuza rol model olun. Okuma listesindeki kitapları çocuğunuzun okuması için sizin de onunla birlikte kitap okumanız daha etkili olacaktır. Kendiniz için de bir liste yapabilirsiniz. Okuduğunuz kitaplar hakkında konuşabilir, birbirinize kitaplar hakkında merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. Kitapların kapaklarına bakarak konusu hakkında tahminde bulunabilir, kitaptaki kahramanlar, yaşanan olaylar hakkında konuşabilirsiniz.

4- Bu tatilde teknolojiden biraz olsun uzaklaşmaya ne dersiniz? Çocuğunuzu teknolojiden ne tamamen uzak tutun ne de sınırsız erişim sağlayın. İhtiyaç dışı ve kontrolsüz kullanım teknoloji bağımlılığına sebep olabiliyor. Bu nedenle çocukların okul döneminde bu cihazlardan yoksun bırakılıp, tatilde sınırsız kullanımına izin verilmesi yerine kontrollü kullanım sağlanması gerekir. Aileler teknoloji kullanımını bir ödül sistemi olarak görmemeli. Dijital oyunları çocuklar ile birlikte oynamak mevcut risklerden haberdar olmak ve zamanında önlem almak için önemlidir. Bu süreler dışında çocuklara vakitlerini verimli ve keyifli geçirecekleri alternatif içerikler sunulabilir.

5- Okul döneminde, yeterince vakit ayıramadığınız spor, sanat aktivitelerine bu tatilde yer verebilirsiniz. Yaz okulları, yaz kurslarını çocuklarınızın ilgisi doğrultusunda değerlendirin. Yetenek ve ilgileri doğrultusunda yönlendireceğiniz yaz kursları çocuğunuzun yoğun döneminden sonra rahat bir nefes almasını sağlayacak, farklı arkadaş gruplarına girmesi ise sosyalleşmesine olanak tanıyacaktır. Okul bitti, arkadaşlar okulda kaldı diye düşünmeyin. Farklı arkadaşlıklar için yaz kursları iyi bir alternatif olabilir.

6- Çocuğunuz hala bir kütüphane görmediyse bu tatilde onu bir kütüphaneye götürebilirsiniz.

7- Çocuğunuzla akademik olarak tekrar niteliğinde alıştırmalar yapabilirsiniz. Önceki yılın ders içeriklerinden oluşan mini etkinlikler ile öğrenilenlerin unutulmasını engelleyebilirsiniz.

8- Çocuğunuzun yaz tatilini resimlerle ya da yazarak ifade etmesini sağlayıcı etkinlikler yapabilirsiniz.

9- Bolca gezin, gezerek öğrenin. En önemlisi çocuğunuzun sizinle birlikte biriktirdiği anıları olsun…

İyi tatiller!..

What's Your Reaction?
Bilgilendirici
2
İlginç
0
Mükemmel
2
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top