Now Reading
Yeni Ara Tatil Sistemi Üzerine

Yeni Ara Tatil Sistemi Üzerine

Yazar: Perihan EFE

Uzun bir aradan sonra; bir eğitimcinin, Prof. Dr. Ziya Selçuk’un, Milli Eğitim Bakanı olması toplum tarafından memnuniyetle karşılandı. Bakanın eğitimci kimliği insanları umutlandırdı ve insanlar somut adımlar görmek istedi. Aradan belli bir süre geçtikten sonra herhangi bir alanda somut değişikliğin olmaması neden hala bir şeyler yapılmadı gibi birtakım sorgulamalara neden oldu. Oysa Bakanlığa göre sıkı bir şekilde alt yapı hazırlanmakta, pilot uygulamalar yapılmakta ve veri tabanları oluşturulmaktadır (URL 1). Alt yapı çalışmaları ya da pilot uygulamaları biten çalışmalar ise kamuoyu ile paylaşılmaya ve uygulama sürecine geçilmektedir.

Son yılların belki de en önemli değişikliklerinden birisi de akademik takvim sürecinin işleyişi ve içerikteki ara tatillerin yapılandırılması oldu. Daha önce yaz ve kış dönemi olmak üzere iki dönem şeklinde yapılan tatillere yeni akademik takvimde dönem içlerine de kısa tatiller eklendi.

Yanıt Bekleyen Sorular

Peki, birçok ülkede uygulanan ve önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren ülkemizde de uygulanmaya başlayacak olan ara tatiller ne amaçla getirildi? Biz gerçekten en uzun süreli tatili yapan ülkelerden miyiz? Tatil süreleri ile okulların açık olduğu gün sayısı diğer ülkelerde nasıl? Avrupa’da genel olarak okullar ne zaman açılıyor ve eğitime ne zaman ara veriliyor? En çok yanıt bekleyen sorulardandır.

Başka Ülkelerdeki Durum Ne?

Avrupa genelinde farklılıklar olsa da genel olarak Eylül (başında-ortasında ya da sonunda) ayında okullar açılır. Bunun dışında Ağustos ayında da açılan okullar bulunmaktadır. Avrupa’da bir eğitim öğretim yılında okulların açık olduğu gün sayılarına baktığımızda, en kısa sürenin 156 gün ile Arnavutluk’ta, en uzun sürenin ise 200 gün ile Danimarka ve İtalya’da olduğu görülmektedir. Dünya genelinde, 220 gün ile Güney Kore en uzun süreli öğretim yılına sahip ülkedir. Türkiye’de ise bu süre 180 gündür. Ülkeler arasındaki farklılıklardan bir diğeri yaz tatilleri için ayrılan ve 6-13 hafta arasında değişen süredir. Türkiye 12-13 hafta arasında bir süre ile en uzun yaz tatili yapan ülkelerden biridir (European Commission, 2018).

            Yaz tatiline ek olarak Avrupa’da; Noel ve yılbaşı, kış/karnaval, sonbahar ve ilkbahar tatilleri olmak üzere 4 tatil görülmektedir (European Commission, 2018).  Örneğin, 2018-2019 eğitim öğretim yılında 3-10 Eylül tarihlerinde okulların açıldığı Avusturya’da; 24 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında 2 hafta yeni yıl tatili, Şubat ayında 1 hafta kış tatili, Nisan ayında 1 hafta bahar tatili ve Haziran ayında 4 gün üçüncü dönem adı altında tatiller mevcut. Söz konusu bu tatillerde aileler çocuklarıyla birlikte vakit geçirirler. Mevsim kış ise kayağa giderler.

            Eğitimde en iyi ülkeler diye sorulduğunda akla gelen ilk isimlerden biridir Finlandiya. 9-14 Ağustos tarihleri arasında okulların açıldığı Finlandiya’da 1-2 Haziran tarihlerinde okullar kapanıyor. Bu süre zarfında; Ekim ayında 2-5 günlük sonbahar tatili,  Aralık sonu Ocak başında 2 hafta yeni yıl tatili, 18 Şubat-8 Mart arasında 1 hafta kış/karnaval tatili,  Nisan ayında 4 gün bahar tatili ve bunların dışında yılın farklı zamanlarında birer günlük resmi ve dini bayramlar için tatiller bulunmaktadır. Okulda çocukların yeteri kadar vakit geçirdiğini düşünen aileler söz konusu bu tatilleri birlikte değerlendirmek için bir fırsat olarak görmektedirler. Ülkenin kuzey kesimlerine kayağa gitmeyi daha çok tercih eden aileler gidemedikleri zamanlarda da birlikte keyifli vakit geçirmeye özen gösterirler.

             2019-2020 eğitim öğretim yılı için hazırlanan çalışma takvimine göre; 18-22 Kasım 2019 ve 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında 5’er günlük ara tatillerimiz olacak. Bu tatillerle amaçlanan; verimliliği arttırmak, eğitim-öğretime yönelik çalışmaları etkin bir şekilde yürütebilmek, öğrencilerin nefes almalarını sağlamak, öğrenme sürecini yaşarken çocukları bıktırmamak için bir fırsat oluşturmaktır (URL 2). Kesintisiz şekilde dönem boyunca devam eden dersler öğrencilerine bir süre sonra yorulmasına, sıkılmasına ve derslere karşı ilgisinin azalmasına eden olmaktadır. Bu anlamda eğer nitelikli uygulanabilirse doğru bir yeniliktir.

            Ara tatillerde, okullarda yürütülen toplum hizmetleri çalışmalarını sürdürmek, öğretmen eğitimleri vermek, öğretmen ve velilerin etkililiğini arttırmak, sosyal faaliyetleri sürdürmek, gezi, kulüp, atölye vb çalışmaları yapmak planlanmaktadır. Başka bir deyişle, ara tatillerde öğretime ara verilecek ancak eğitime devam edilecektir.

            Türkiye’de bu sistem çok yeni değil. Halihazırda bazı özel okullar tarafından uygulanmaktadır. Bu uygulama farklı isimlerle anılsa da benzer şekillerde ara tatiller yapılmaktadır. Bu okulların birkaçını şöyle sıralayabiliriz;

  • Özel Üsküdar Amerikan Lisesi (12-16 Kasım, 25 Aralık ve 1-5 Nisan; Dinlenme Tatilleri), 
  • Robert Koleji (Kasım 17-25 RC; Sonbahar Tatili, 30 Mart – 7 Nisan RC; İlkbahar Tatili),
  • Koç School (12-16 Kasım, 8-12 Nisan; Ara Tatil),
  • Sev Amerikan Koleji (12-16 Kasım, 25 Aralık ve 1-5 Nisan; Dinlenme Tatilleri),
  • Saint Benoit Fransız Lisesi (30 Ekim 2 Kasım, 24-31 Aralık ve 15 – 22 Nisan; Ara Tatil),
  • St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu (26-31 Aralık; Ara Tatil),
  • Saint Michel Fransız Lisesi (30 Ekim-2 Kasım, 24-31 Aralık, 15- 19 Nisan ve 22 Nisan; Ara Tatil).

            Söz konusu bu okullarda sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler ile öğrencilere birçok seçenek sunulmaktadır. Örneğin Koç School ara tatil için planladığı turnuva, kulüp gezisi, yurt dışı gezileri ve bilim festivali vb faaliyetleri sene başından belirlemiştir (URL 3). Belirlenen bu faaliyetlerin değişebilir ibaresiyle akademik takvimde yer alması öğrencilerin talepleri doğrultusunda değiştirilebileceği izlenimi bırakmaktadır.

            Özel okullarda durum böyle iken, devlet okullarının sınırlı olan imkânları ile öğrencilere ne tür seçeneklerin sunulacağı doğal olarak merak ediliyor. Bu noktada 2023 Eğitim Vizyonu’nda da belirtilen Tasarım ve Beceri Atölyeleri’nin işlevsel olacağı düşünülebilir. Ancak bu durumda karşımıza farklı problemler çıkmaktadır.

            Ülke genelinde atölye uygulamaların yapılması ve değerlendirilmesi süreci 2022 yılında tamamlanacaktır (URL 4). Bu durumda önümüzdeki eğitim öğretim yılında sadece orta ölçekli uygulamalar yapılacağı için birçok okulda söz konusu bu atölyeler olmayacaktır. Sonuç olarak birçok okul kendi şartları doğrultusunda ara tatil için planlama yapacak ve ön uygulama yapmadığı için sorunlar yaşayacaktır.

            Bunun dışında amacımız çocuğu rahatlatmaksa, nefes aldırmaksa neden aileleri ile vakit geçirmeleri için fırsat vermiyoruz? Çocukları da aileleri de ara tatillerde rahat bırakalım. Birlikte doyasıya vakit geçirsinler. Müzeye mi gitmek istiyor çocuk, bırakalım ailesiyle gitsin. Film mi izleyecek kiminle isterse onunla izlesin. Neden onu imkânları kısıtlı okula tatilde de alalım? Tatil, okulda geçirilirse gerçek manada tatil olur mu?

See Also

            Evet, eğitimde belli bir sistemimiz yok, alt yapı eksikliğinden yaşadığımız sorunlar var, okullarımız arasındaki fark büyük. Yaptığımız yeniliklerle bunları iyileştirmeye, düzeltmeye çalışıyoruz. Bu anlamda ara tatil bize olumlu katkılar sunabilecek bir düzenleme ancak uygulamada hata yapmazsak.

            Çocuklarını ilkokul birinci sınıftan deneme sınavlarına boğan ebeveynler, tatili daha çok ders olarak görmemeli. Öğretmen, açtığı atölyeye gelir kapısı olarak bakmamalı. Kampa mı gidilir, denize mi girilir, müze mi gezilir, kek mi yapılır bilemeyiz ama bildiğimiz bir şey varsa en azında ara tatillerde çocuklarla birlikte geçirilen zamanda bol oyun, bol eğlence ve huzur olmalıdır. Aksi halde ara tatillerle hedeflediğimiz durumlara ulaşmamız mümkün değil.

Kaynakça

European Commission/EACEA/Eurydice, 2018. The Organisation of School Time in Europe. Primary and General Secondary Education – 2018/19. Eurydice Facts and Figures. Luxembourg: Publications Office of the European Union.

URL 1: https://www.youtube.com/watch?v=X2AabpoUB2s&t=4300s

URL 2: https://youtu.be/DgG6POAjCJU

URL 3: http://www.koc.k12.tr/wp-content/uploads/2018/07/Genel-Takvim-Türkçe-20181.pdf

URL 4: http://2023vizyonu.meb.gov.tr/

What's Your Reaction?
Bilgilendirici
1
İlginç
0
Mükemmel
5
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top